Jak połączyć stare meble z nowoczesnymi?

Aranżowanie wnętrz to sztuka, która wymaga odpowiedniej wiedzy, a także naturalnego wyczucia. Istnieje jednak kilka zasad, których można przestrzegać, by stworzyć pomieszczenie piękne i z charakterem. W przypadku łączenia różnych elementów wystroju – różne osoby zazwyczaj decydują się na modele mebli niewiele różniących się od siebie. Eksperymentowanie w tym zakresie należy do rzadkości, gdyż meble są raczej kosztowne i nie każdy ma ochotę ryzykować, że wybierze niewłaściwe elementy wyposażenia.

Być może bliskie jest Państwu awangardowe podejście i chcieliby Państwo wiedzieć, jak połączyć stare meble z nowoczesnymi? W poniższym artykule przedstawimy kilka rad dotyczących tego typu połączeń. Mamy nadzieję, że dzięki nim będą Państwo w stanie stworzyć swoją wymarzoną aranżację wnętrza.

Łączenie starych mebli z nowoczesnymi – hit czy kit?

Stare meble charakteryzują się niepowtarzalnym charakterem, który uzyskiwany jest przez długie lata użytkowania. Można powiedzieć, że historia wgryza się w materiał, który został wykorzystany do ich wyprodukowania. Jest to zazwyczaj drewno, ale zdarzają się stare meble wykonane ze szkła lub metalu. Tak naprawdę dla każdego trochę co innego oznacza określenie „stare”. Jednak można ogólnie przyjąć, że meble starsze niż dwadzieścia lat należą już do raczej wiekowych. To akurat całkiem interesująca sprawa, gdyż niektóre z awangardowych modeli wyposażenia domu mają czasami ponad pięćdziesiąt lat, a wyglądają świeżo i nowocześnie.

Na potrzeby artykułu przyjmujemy, że mówiąc o starych meblach, mamy na myśli raczej masywne, drewniane kredensy, a także zestawy uroczych foteli, których model opisywany jest za pomocą nazwiska projektanta. Z kolei mówiąc o meblach nowoczesnych, bierzemy pod uwagę raczej meble o solidnym, aczkolwiek jednolitym wykończeniu bez zbędnych dodatków – proste i współczesne. Często charakteryzuje je połączenie metalu z innym materiałem, czasami nawet plastikiem.

Mamy nadzieję, że dzięki poniższym wskazówkom nie będą mieć Państwo wątpliwości, jak połączyć stare meble z nowoczesnymi. Przede wszystkim liczą się potrzeby oraz oczekiwania osoby urządzającej dane wnętrze, więc najważniejsze, by to właśnie Państwo byli zadowoleni z efektu końcowego. Nasze rady są tylko sugestią, a nie niepodważalnym prawem.

Jak połączyć stare meble z nowoczesnymi w wyjątkowy sposób?

Przede wszystkim warto zadbać o wyposażenie się w charakterystyczne meble, które same w sobie stanowią ciekawe obiekty. Łącząc ze sobą meble nowoczesne ze starymi, w takim wypadku będą mieć Państwo pewność, że żaden kierunek nie będzie dominujący. Czasami najdoskonalszym spoiwem dla mebli z dwóch różnych światów są towarzyszące im dodatki – takie jak dywany, obrazy czy chociażby ładnie zaprojektowane świece zapachowe.

Interesującym rozwiązaniem będzie umieszczenie nowoczesnych obrazów w starych, mocno zdobionych, ciężkich ramach. Kontrast zastosowany w taki sposób jest właściwie gwarancją sukcesu w kwestii aranżacji takiego wnętrza. Na wzorzystym dywanie kojarzącym się ze wschodem bardzo dobrze będzie wyglądał na przykład stylowe fotele o awangardowym kształcie wykonane z metalu oraz śliskiego materiału.

Łączenie starych mebli z nowoczesnymi – podsumowanie

Jak połączyć stare meble z nowoczesnymi? Zasady łatwo podsumować jednym zdaniem – w tej kwestii nie ma sztywnych reguł. Chcieliśmy wskazać jedynie kierunek rozważań na ten temat, gdyż uważamy, że pomieszczenia urządzone w oparciu o kontrasty zawsze charakteryzują się unikatowym charakterem. Jeżeli wciąż mają Państwo wątpliwości – to być może warto przygotować sobie tablicę z inspiracjami. Dzięki temu można w łatwy sposób zestawiać ze sobą różne rozwiązania w graficzny sposób i „testować” aranżacje.

Łączenie starych mebli z nowoczesnymi jest nie lada sztuką, ale jesteśmy przekonani, że to dobry kierunek w aranżowaniu wystroju. Życzymy Państwu powodzenia przy tworzeniu swojego wymarzonego wnętrza, gdyż wierzymy, że każdy zasługuje na przestrzeń, w której będzie czuć się bezpiecznie oraz komfortowo.