Art deco – co to?

Prostota geometrii połączona z bogatym wzornictwem – tak w skrócie można byłoby opisać styl art deco, którego złoty okres przypada na dwudziestolecie międzywojenne. Wydarzenia pierwszej wojny światowej sprawiły, że ludzie w trakcie trwania pokoju zapragnęli piękna, a także projektowania, które nie stanowi wyłącznie funkcji praktycznej.

Art deco to styl, o którym można mówić w stosunku do szeroko pojętej sztuki, a w szczególności architektury. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak rozpoznać styl art deco, a także czym charakteryzują się, chociażby meble art deco.

Art deco – co to jest za styl?

Nazwa art deco powstała we Francji. Pierwszy człon, art – odnosi się do sztuki. Z kolei deco kieruje na dekoracyjny aspekt tego stylu. Meble oraz wnętrza przestały mieć tylko charakter funkcjonalny, który bardzo często wymaga rezygnacji ze zbędnych zdobień.

Pojawienie się stylu art deco pozwoliło na projektowanie z myślą o osobach istniejących w przestrzeni miejskiej. Budynki przestały być tylko miejscami, które mają swoje konkretne funkcje. Zaczęto budować je z przekonaniem, że powinny pozytywnie wpływać na samopoczucie oraz stan życia osób zamieszkujących miasta.

Co to jest art deco? Zgeometryzowane, upraszczane formy – zarówno mebli, jak i budynków, które wykończone są za pomocą bardzo starannie i dokładnie wykonanego wzornictwa. Niektórym osobom ten styl kojarzy się z bogactwem i elegancją. Trudno się dziwić – złoto czy kość słoniowa to materiały, które są nieodłącznym elementem stylu art deco.

Wnętrze art deco – jak rozpoznać styl art deco?

Jeżeli nie chcesz mieć wątpliwości dotyczących tego, czy dane pomieszczenie utrzymane jest w stylu art deco to zwróć przede wszystkim na wykorzystane w nim materiały oraz dbałość o detale w przypadku mebli, a także reszty aranżacji. Jeżeli wnętrze wydaje Ci się luksusowe, a zarazem tkwiące gdzieś między dawnymi czasami, a nowoczesnością – to prawdopodobnie masz do czynienia ze współczesną adaptacją stylu art deco.

Art Deco to nie tylko upraszczenie form. W przypadku mebli możesz zauważyć mnogość obłych kształtów. Można byłoby powiedzieć, że nawet nieco zbyt obłych jak na współczesne standardy. Ponadto ważnym aspektem są wykorzystane materiały. Naturalne, solidne drewno w przypadku mebli będzie wykończone w najbardziej elegancki sposób.

Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy wystroju – takie jak chociażby obrazy. Współcześnie wiele osób decyduje się na zawieszenie w swoim domu plakatów lub fotografii; szczególnie że na rynku można znaleźć wiele propozycji od zdolnych ilustratorów i fotografików. W przypadku pomieszczeń utrzymanych w stylu art deco spotkamy się raczej z obrazami, najczęściej olejnymi. Malarstwo będzie raczej nowoczesne – w przeciwieństwie do mebli, które mogą odnosić się do klasycznych kształtów.

Art deco – meble, ale właściwie jakie?

Styl art deco to przede wszystkim elegancja i zachowanie odpowiednich proporcji. Meble, które pasują do takich pomieszczeń, wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Mamy na myśli przede wszystkim drewno, marmur, czy szkło.

W przypadku tkanin, które można spotkać w tak zaaranżowanych przestrzeniach – do czynienia będziemy mieli z tkaninami szlachetnymi – takimi jak aksamit, czy welur.

Ponadto możesz spotkać się z detalami wykonanymi ze złota lub srebra. Niezwykle ważnym elementem każdego pomieszczenia art deco są także lustra, które w złotym okresie tego stylu można było spotkać wszędzie.

Art deco – styl zdecydowanie ponadczasowy

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi już wiesz jak rozpoznać styl art deco. Być może poczułeś się zainspirowany i postanowiłeś w taki sposób zaaranżować jakieś pomieszczenie w swoim mieszkaniu? Co jakiś czas art deco wraca do łask projektantów i trudno się temu dziwić. Połączenie klasycznej elegancji z nowoczesnością jest niezwykle estetyczne.

Wnętrza art deco charakteryzują się unikatową atmosferą, która pozostaje w pamięci na długo. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, to zachęcamy Cię do zapoznania się z resztą treści, którą przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym blogu.

Jaki materiał obiciowy wybrać na krzesła i fotele? Dowiedz się teraz!